באיזה כלי נגינה כדאי להתחיל לנגן

פורסם על ידי Gabby Abir 15/09/2014 2 תגובות מבצעים והנחות,ציוד תאורה ואפקטים,

באיזה כלי נגינה כדאי להתחיל לנגן?

בכל הורה קיים "יידישע מאמע", שרוצה שהבן או הבת שלו יהיו מוצרט או בטהובן... או לפחות יקבלו הזדמנות ללמוד לנגן על כלי נגינה כלשהו. אבל באיזה כלי נגינה רצוי להתחיל? פסנתר? אולי כינור? גיטרה? והילד בכלל רוצה תופים? ואולי הכי טוב אורגנית?

בואו ונעשה סדר.

בעיקרון כל כלי נגינה יכול להיות הראשון. העניין הוא שלא כל הכלים קלים באותה מידה להתחלה, לא כל הכלים מתאימים לכל גיל, ולכל כלי יש יתרונות וחסרונות ככלי נגינה ראשון. בין כלי הנגינה הפופולריים במיוחד ככלי ראשון ניתן למנות פסנתר, אורגנית, חלילית, תופים וגיטרה. נבדוק אותם אחד אחד.

 

 

הגיטרה

גיטרה היא כלי שניתן ללמוד בצורה הקלאסית, עם תווים והקפדה על צורת האחזקה ועל איכות הצליל, אבל אפשר גם להסתפק, למי שלא מתאים לו להתאמן שעות בכל יום, בלימוד אקורדים בלבד, ואם זו גיטרה חשמלית רצוי להכיר גם כמה סולמות שיאפשרו לאלתר כמו ג'ימי הנדריקס. הגיטרה נחשבת ל"כלי של החבר'ה", אפשר לקחת אותה לטיול או למדורה, וכל מי שיודע מבחר אפילו לא גדול של אקורדים יוכל להיות המוביל בשירה.

לסיכום, כדאי קודם כל לבדוק לאיזה כלי הילד נמשך באופן אינטואיטיבי. ילדים יודעים באינטואיציה מה מתאים להם. אח"כ צריך לקחת בחשבון את אופי הילד - האם הוא מסוגל להתמיד בשעות רבות של אימון? אם אין וודאות לכך, יותר בטוח לרכוש עבורו כלי קל יחסית כמו אורגנית או חלילית. כמו כן צריך לקחת בחשבון את גילו ולא להציע לו כלי הגדול למידותיו. ולבסוף כמובן יש את עניין התקציב. עניין נוסף שכדאי לקחת בחשבון הוא הנטייה הטבעית של הילד- כלומר השמיעה המוסיקלית, חוש הקצב וכו'. גם מבנה גוף יכול להיות מתאים יותר או פחות לכלי נגינה מסוימים, ולשם כך רצוי להתייעץ עם מורה למוסיקה מקצועי ובעל ניסיון.

 

האורגנית

לאורגנית יש מקלדת הזהה במבנה למקלדת של הפסנתר (אם כי קטנה יותר). היא נוחה מאוד להתמצאות, והיא אידיאלית ללמוד בעזרתה את יסודות המוסיקה, תווים ותיאוריה. באף כלי נגינה אין פריסה נוחה כל כך מול העיניים של צלילי הסולם המוסיקלי. האורגנית זולה בהרבה מהפסנתר, היא קטנה, היא ניידת, ולא צריך לעשות רפורמות בשביל להכניס אותה לסלון. האורגנית היא גם כלי אטרקטיבי לילדים: היא מאפשרת נגינה בגוונים שונים ורבים של צלילים, מקצבי תופים וליווי אוטומטי המופעלים בלחיצת כפתור. האורגנית היא כלי קל יחסית לנגינה, דבר שמאפשר, בניגוד לכלי נגינה אחרים, סיפוק מהיר המדרבן את הילד ונותן לו מוטיבציה להמשיך.

 

הפסנתר

ישנם מורים שיאמרו כי האורגנית איננה נחשבת ככלי אמנותי, איננה מפתחת שליטה על איכות הצליל, משום שהכל בא מוכן. מי שמתחיל על אורגנית יתקשה לעבור לפסנתר, הם טוענים. מורים אלה ימליצו על הפסנתר ככלי ראשון. פסנתר ללא ספק דורש יותר השקעה מהתלמיד, אך התוצאה הנשמעת מרשימה הרבה יותר מצלילי האורגנית. פסנתר גם יקר יותר, ואיננו נייד, אך הוא מהווה רהיט עץ יפהפה, סמל תרבות, ומזמין תמיד לנגן עליו וליהנות מצליליו. הפסנתר הוא גם כלי שקל וכיף לאלתר עליו אפילו ללא ידע מוקדם.

 

התופים

הילד רוצה תופים, האם אפשר שהכלי הראשון יהיה תופים? אם הילד נמשך לתופים, אין סיבה שלא לתת לו. תופים זה כלי אמנותי ומוערך ביותר בעולם המוסיקה. המתופף הוא האחראי למקצב, הוא הרוח החיה, הוא נותן את הביט והוא נותן את האווירה. מערכת התופים דומיננטית ומשמעותית ביותר בסגנונות רוק, פופ וג'אז. גם במוסיקה קלאסית יש מקום של כבוד לתופים ולכלי ההקשה השונים. תלמיד תופים יפתח במיוחד את כישורי הקצב שלו, אך כדי להבין הרמוניה ותיאוריה של המוסיקה רצוי ללמוד על כלי נגינה נוסף.

 

הכינור 

ומה עם כינור? כינור הוא אחד הכלים הקשים ללימוד ונדרשת השקעה רבה כדי להפיק צליל סביר וללמוד לנגן היטב. אבל ילד שיתמיד אפילו מספר חודשים בלימוד כינור יפתח ללא ספק כישורים של התמדה, פיתוח שמיעה, ויחווה סיפוק רב מההישגים שלו. כינור הוא כלי מרכזי בתרבות המוסיקה הקלאסית, יש לו צליל חם ונוגע ללב, והוא קיים גם בג'אז, ברוק ובמוסיקה האתנית. ישנם הרכבים המשתמשים בכינור חשמלי.

 

כלי הנשיפה

חלילית

החלילית גם היא פופולרית בשל קלות הנגינה בה היחסית, המחיר הזול והניידות שלה. בחלק מבתי הספר לומדים הילדים חלילית כחלק מתכנית הלימודים. צירוף של מספר חליליות המנגנות יחד בהרמוניה של קולות יוצר צליל עשיר וערב לאוזן. מכל כלי הנשיפה, החלילית הינה הכלי היחיד שאינו דורש שעות רבות של אימון רק בשביל להוציא צליל (ניסיתם להוציא פעם צליל מחליל צד?). הצליל נעים וגודל הכלי וקלות השימוש בו עושים אותו כלי מצוין גם לילדים קטנים.

מהחלילית ניתן להמשיך לכלי נשיפה אחרים, כגון חליל צד, קלרינט, סקסופון וחצוצרה. כלים אלה נחשבים מאתגרים יותר, אך מומלץ לא להתחיל לנגן עליהם לפני גיל 9.

 

מפוחית

עוד כלי נשיפה מומלץ הוא המפוחיות הדיאטונית. מפוחית דיאטונית היא המפוחית הסטנדרטית, ולה סולם קבוע. הנגינה על מפוחית יכולה לפתח את חוש הקצב, השמיעה המוזיקלית, והביטחון בנגינה, יחד עם הצליל הנעים זהו כלי שווה לנגן המתחיל. מהמפוחית הדיאטונית ניתן להתקדם למפוחית כרומטית, המכילה את כל הצלילים, ומאפשרת נגינה מקצועית ונעימה במגוון סגנונות.

 

תגים: cool waves ocean travel surf

2 תגובות

Michael:
15/09/2014, 12:08:31 PM
הגב

I must say, the Journal Blog is a fantastic addition to an already outstanding theme. Keep up the good work guys, it's amazing what you come up with for the Opencart community.

Sandra:
03/11/2014, 03:21:51 PM

Super Theme, I'm going to buy it for my handmade jewellery store.

Alex:
15/09/2014, 12:08:54 PM
הגב

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcu.

מה אתה חושב?

Loading...